Спайки в матці

Хвороби

Зміст
  1. Що таке спайки в гінекології, лікування спайок у жінок
  2. Що являють собою спайки (синехії)?
  3. Спайки в маткових трубах
  4. Діагностика маткових спайок
  5. Як лікувати синехии?
  6. Спайковий освіту в яєчниках
  7. Чим небезпечні спайки?
  8. Спайки при вагітності
  9. Спайки після ампутації матки
  10. Профілактика спайкової хвороби
  11. До чого призводять спайки в порожнині матки: причини, симптоми і лікування
  12. Принцип освіти і різновиди
  13. Причини передаються статевим шляхом
  14. симптоми захворювання
  15. діагностика
  16. можливі ускладнення
  17. методи лікування
  18. Спайки в матці
  19. Чим небезпечна патологія?
  20. причини
  21. ступеня тяжкості
  22. симптоми
  23. діагностика
  24. ГСГ
  25. УЗД
  26. МРТ
  27. гістероскопія
  28. лікування
  29. консультації фахівців
  30. гінекологія
  31. Види послуг, що надаються
  32. Спайки в матці
  33. Причини утворення спайок в матці
  34. Чи небезпечні спайки?
  35. Симптоми і діагностика
  36. Лікування спайкової хвороби
  37. Виникнення синехий всередині порожнини матки
  38. Спайкообразованія після видалення матки

Що таке спайки в гінекології, лікування спайок у жінок

Спайки в матці

Наслідки оперативного втручання можуть сильно позначитися на жіночому здоров’ї. Це стосується спайок, які утворюються на жіночих органах і можуть стати серйозною перешкодою для материнства. Спайки в матці з’являються через інфекційних захворювань, операцій на органах малого таза, абортів і запальних захворювань.

Що являють собою спайки (синехії)?

Що таке спайки в гінекології – це ніщо інше, як тяжі, що складаються зі сполучної тканини. Їх поява в маткових трубах і яєчниках тягне за собою безпліддя.

Спайковий процес може утворитися між будь-якими органами, але найбільш часто він зустрічається саме в черевній порожнині.

При запаленні може з’явитися невеликий набряк тканин, і при цьому на поверхні будь-якого органу починає утворюватися плівка з білка – фібрину. Ця плівка скріплює органи між собою.

Спаяний орган обездвіжівается, і це призводить до різних наслідків. Таким чином організм бореться з поширенням запалення.

У порожнині матки синехии можуть зрощувати передню стінку з задньої, при розростанні утворювати «кишені», а так само вражати шийку матки і фаллопієві труби.

Спайки в матці

На особливу увагу заслуговують маткові синехии, або синдром Ашермана.

В цьому випадку синехии розташовуються в нижній частині матки і в цервікальному каналі, що може перешкоджати нормальному відторгнення менструальної крові. При цьому можуть виникнути сильні болі.

У важких випадках відбувається зрощення до 75% і більше порожнини матки з поширенням передаються статевим шляхом на маткові труби. Такий стан загрожує безпліддям.

Існує кілька стадій розвитку спаєчних процесів в матці:

  1. Освіта тонких синехий, які займають не більше, ніж 1/4 частина маткової порожнини. При цьому спайки в трубах ще не утворюються.
  2. Процес поступово поширюється, синехии займають більше 50% порожнини матки. Маткові труби теж залучені, присутній часткова непрохідність.
  3. Синехії практично заповнюють собою внутрішню маткову поверхню (75% і більше). Спостерігається непрохідності маткових труб.

Причини утворення спайек в матці:

  1. Запалення органів малого таза.
  2. Різні інфекції та захворювання, що передаються при сексуальному контакті.
  3. Пологи, які потягли за собою серйозні ускладнення (в тому числі затримка частин плаценти).
  4. Переривання вагітності.
  5. Тривала затримка плідного яйця в порожнині матки при регресує вагітності.
  6. Безконтрольне використання ВМС.
  7. Оперативне втручання, що торкнулося жіночі репродуктивні органи, наприклад, видалення міоми, кісти яєчників або апендикса.

Спайки в матці

Тим жінкам, які планують вагітність, потрібно обов’язково пройти ультразвукове дослідження – на УЗД фахівець обов’язково з’ясує, чи є у жінки спайки або інша патологія.

Спайки в маткових трубах

Після переривання вагітності або інших операцій в маткових трубах може початися запалення з – за що потрапила туди інфекції.

В наслідок запалення можуть утворюватися спайки – плівки, які перекривають собою порожнину маткової труби частково або повністю. Якщо жінка своєчасно не звертається до лікаря, то процес стає незворотним.

Через спайок маткові труби не можуть нормально працювати, збільшується ризик появи позаматкової вагітності. Дуже часто все це призводить до видалення фаллопієвих труб.

В основному, утворення спайок проходить без видимих ​​симптомів, і дуже часто їх наявність з’ясовується тільки при неможливості завагітніти. Тобто сама жінка не може встановити, чи є у неї спайки.

Освіта спайок в маткових трубах не порушує менструальний цикл, не призводить до появи виділень або ще чого-небудь незвичайного, тому діагноз може поставити тільки фахівець після проведення УЗД або лапароскопії.

Діагностика маткових спайок

В даний час існує всього лише два методи діагностики спайок в матці – соносальпінгоскопія і сальпінгографія. При сальпінгографії в маткові труби вводиться спеціальний розчин, а потім їх просвічують рентгеном.

При цьому виразно видно всі нарости і інші освіти в маткових трубах. Процедура зазвичай проводиться тільки перед овуляцією.

При соносальпінгоскопіі розчин також вводиться в маткові труби, і потім проводиться УЗД, за результатами якого призначають подальше лікування.

Після того, як жінці було встановлено остаточний діагноз, лікарю потрібно з’ясувати, в якій стадії розвитку перебуває це захворювання. Фахівці виділяють три етапи розвитку спайкової хвороби:

  1. Нарости розташовані тільки на стінках маткових труб, і між ними є достатня відстань для просування заплідненої яйцеклітини. На цьому етапі ще можна не вдаватися до оперативного втручання.
  2. Другий етап розвитку хвороби характерний тим, що новоутворення знаходяться між яєчником і маткової трубою, і не дозволяють яйцеклітині рухатися. В цьому випадку зазвичай проводять лапароскопію.
  3. Третій етап розвитку хвороби – це повна непрохідність маткових труб через обширного розростання новоутворень. При цьому просування яйцеклітини неможливо. Ефективним методом вважається оперативне втручання.

Все це доводить необхідність проведення УЗД перед плануванням вагітності або при плановому обстеженні пацієнтки.

Як лікувати синехии?

В даний час з цією проблемою стикається дуже велика кількість жінок. Але їм не варто впадати у відчай, тому що медицина може запропонувати дійсно ефективні методи для лікування спайок.

Спайки в матці

Лапароскопія дозволяє повністю очистити маткову трубу від наростів, і при цьому мінімізує ймовірність їх повторного появи. На жаль, цей метод не є дієвим при повній непрохідності труб, так як після проведення операції Війчастий епітелій всередині труби не може відновитися.

Спайковий освіту в яєчниках

Виникнення спайок на яєчниках означає, що вони з’єдналися з найближчими органами. Зазвичай яєчники зрощуються з самої маткою. З – за спайок може утворитися порушення кровообігу в яєчниках і безпліддя.

Причини, за якими можуть початися спайкові процеси:

  • наявність статевих інфекцій;
  • перенесені аборти;
  • кесарів розтин або інші операції в порожнині малого тазу;
  • позаматкова вагітність.

Симптоми появи спайок в яєчниках:

  • больові відчуття при сексі або фізичному навантаженні;
  • часто повторювані болі внизу живота або в крижах;
  • нерегулярний менструальний цикл.

Спайки в матці

Чим небезпечні спайки?

Освіта спайок не тільки робить органи нерухомими, а й може з легкістю вразити сусідній орган, і неможливо передбачити, куди піде хвороба.

Наприклад, епізіотомія – вимушений розріз піхви в процесі пологів, в подальшому може стати причиною передаються статевим шляхом, який торкнеться кишечник і викличе опущення сечового міхура і самої матки.

Після найпростішої операції – видалення апендициту, у жінок і дівчаток можуть статися спайкові процеси в яєчниках і маткових трубах, що в подальшому призведе до безпліддя.

Спайки при вагітності

Така неприємна річ, як поява спайок при вагітності, може стати причиною виникнення болю в животі жінки.

Виявляється ця хвороба зазвичай розладом кишечника – сильними запорами або проносом, частим підвищенням температури, блювотою і болями.

При хронічному перебігу хвороби може виявлятися тільки часто повторювані болі в животі. Буває, що захворювання зовсім ніяк не проявляється.

Якщо спайки під час вагітності виявилися, то жінці слід відмовитися від таких процедур, як томографія і лапароскопія, так як вони можуть викликати різні ускладнення в розвитку дитини. Все, що дозволяється при вагітності – зробити діагностику за допомогою УЗД.

Іноді наявність синехій у жінки виявляється тільки при вагітності, і з одного боку це навіть добре – значить, спайковий процес поки не торкнувся дітородну функцію. З іншого боку, це погано, тому що саме при вагітності способи лікування спайок дуже обмежені. Синехії на пізньому терміні вагітності можуть бути причиною небезпечної патології – приростання плаценти до стінки матки.

Спайки в матці

Спайки після ампутації матки

Після такої серйозної операції, як гістеректомія, можуть з’явитися спайки в черевній порожнині. Спайкові процеси порушують роботу кишечника, викликають неприємні відчуття і біль. Щоб уникнути появи синехий, після видалення матки жінці необхідно отримувати физиолечение – ці процедури добре допомагають розсмоктуватися рубців і роблять їх більш еластичними і м’якими.

Не потрібно забувати про фізичну активність – після видалення матки жінці потрібна рухливість, щоб не утворювалося нових спайок. Якщо протягом декількох тижнів після гістеректомії з’явилися такі ознаки, як підвищена температура, припухання шраму від операції, кров’янисті виділення, то жінці потрібно терміново звернутися до лікаря.

Якщо пацієнтка нехтує лікуванням, то хвороба може спровокувати появу непрохідності кишечника, а це спричинить за собою ще одну операцію.

Іноді спайкова хвороба практично не дає про себе знати – короткочасні больові відчуття, невелике розлад або здуття живота, яке швидко проходить. Відсутність симптомів хвороби не означає, що її немає.

Безсимптомний перебіг теж погано позначається на організмі жінки. Тим більше, пацієнтки помилково вважають, що одужали і не звертаються за допомогою до свого лікаря.

Профілактика спайкової хвороби

Ті методи профілактики, які існують в даний час, вважаються дуже ефективними, тому фахівці постійно шукають нові рішення.

Щоб після різних операцій не почали утворюватися спайки, жінці необхідно відновити правильну роботу кишечника. Для цього потрібні спеціальні стимулюючі препарати. Без них кишечник прийде в норму приблизно за 4 доби, але за цей час спайки вже можуть утворитися.

Перш ніж планувати вагітність, майбутній мамі потрібно пройти повне обстеження у свого лікуючого лікаря – гінеколога, який встановить точно, чи є у жінки синехии, чи ні.

Якщо у пацієнтки виявилися спайки маткових труб з частковою прохідністю, то їй допоможе лапароскопія – невелика операція для відновлення прохідності.

Якщо ж маткові труби повністю закриті, то і тоді жінка все ж може стати матір’ю за допомогою ЕКЗ – екстракорпорального запліднення.

До чого призводять спайки в порожнині матки: причини, симптоми і лікування

До гінекологів часто звертаються жінки зі скаргами на біль в області малого тазу, зміна циклічності менструацій, неможливість завагітніти або ранні викидні. Такі симптоми можуть викликати спайки в матці.

Спайки – це сполучнотканинні освіти, що виникають в місці пошкодження або запалення. Вони перешкоджають нормальному функціонуванню органів, а якщо розташовані в матці, то призводять до безпліддя. Причини можуть бути різні, а лікування потрібно проводити негайно.

Спайки в матці

Принцип освіти і різновиди

Будь-яке пошкодження слизових або тканин організму викликає захисну реакцію, яка спрямована на те, щоб відновити структуру і функції органів.

В область поразки з плазми надходять речовини, які утворюють сполучну тканину. Плівка з неї покриває поверхню рани і сприяє її відновленню. У міру загоєння, сполучна тканина руйнується під дією фибринолитических речовин. При глибоких ураженнях залишається рубець. Низький рівень фибринолитиков в крові викликає спайковий процес.

Спайки виявляються в різних органах і порожнинах організму. Вони можуть бути тонкими, еластичними або об’єднуватися у великі тяжі, пророслі судинами і нервами. Спайки в матці можуть переходити з матки на маткові труби, сечовий міхур, яєчники, кишечник або черевну стінку.

Важливо! Спайковий процес може бути викликаний ендометріоз. Це захворювання пов’язане з нетиповим розростанням ендометрія, який поширюється в область яєчників, або в черевну порожнину. Його здатність циклічно оновлюватися викликає кровотечі, а вони сприяють розвитку спайок.

Усередині матки спайки можуть з’єднувати передню і задню поверхні, утворювати порожнини і кишені, а також переходити на труби і шийку матки. Спайковий процес у порожнині матки виділяють як синдром Ашермана.

Зрощення зазвичай називають синехія, вони утворюються при глибоких пошкодженнях ендометрія. Ендометрій покриває внутрішню порожнину матки і складається з двох шарів: функціонального і базального.

Під час менструації функціональний шар руйнується і виводиться з кров’ю.

Освіта синехий пов’язано з пошкодженням базального шару, у його клітин відсутня здатність до поділу. Тому їх неможливо відновити при пошкодженні.

Тому важливо вчасно виявити причини і симптоми їх освіти і почати лікування.

Синехії можуть складатися з ендометрія (тонкі плівки), бути фіброзно-м’язовими (легко розсікаються, кровоточать) або сполучнотканинними (розсікаються насилу, не кровоточать).

Причини передаються статевим шляхом

Спайки в черевній порожнині утворюються при пошкодженні очеревини. Це можуть бути травми, запальні захворювання органів живота, оперативні втручання. Частіше утворюються у людей, що мають генетичну схильність до спайкообразованія.

Спайки в матці

Причини утворення синехій в матці відрізняються:

  • Травми внутрішнього шару матки. Виникають при оперативних та діагностичних втручання (вискоблювання, видалення міоми), викидні, пологи, травмах, пов’язаних з установкою внутрішньоматкової спіралі;
  • Завмерша вагітність. Плід гине і руйнується, це підвищує активність фібробластів, які беруть участь в утворенні сполучної тканини;
  • Інфекційні та запальні захворювання матки. Вони бувають викликані кишковою паличкою, хламідіями, трихомонадами, гонококами, або умовно-патогенними мікроорганізмами. Частою причиною утворення синехій є генітальний туберкульоз.

Спайковий процес може виявитися в каналі шийки матки при пошкодженні його епітелію.

симптоми захворювання

Якщо у жінки є синехии, то це ускладнює рух сперматозоїдів до гирла труб, перешкоджає прикріплення плодового яйця, порушує вільне відділення крові і ендометрія при менструації. Приводом звернення до лікаря буває порушення циклічності менструацій і безпліддя.

Спайки в матці

Жінки скаржаться на болі в області таза, вони можуть виникати час сексу, менструації (посилюються безпосередньо перед її початком). Циклічність місячних не порушена, але вони тривалі і виділень мало.

З подальшим розвитком захворювання і збільшенням кількості синехий з’являється аменорея (відсутність менструацій). Такий стан небезпечно, так як кров і ендометрій скупчуються в порожнині матки.

Це викликає запалення.

При опитуванні хворий може вказати на перенесені сечостатеві інфекції, аборти, операції, викидні, завмерла вагітність, або безпліддя.

Важливо! Спайки в матці можуть утворитися і у жінок, які народили, при важких пологах, кесаревому розтині.

Гінекологічний огляд може виявити збільшення розмірів матки, зміна її форми, болючість при натисканні. Ці симптоми характерні для ендометриту. Якщо матка малорухлива, то спайковий процес може бути в малому тазу.

діагностика

Щоб підтвердити освіту синехий проводиться додаткове обстеження:

  • Ультразвукове дослідження. Дозволяє виявити фіброзно-м’язові і сполучнотканинні спайки, вони світліші на отриманої картині. Обстеження проводять як через стінку живота (трансабдоминально), так і через стінку прямої кишки (трансректально) або піхви (вагінально);
  • Гістероскопія. Матка оглядається зсередини. Білясті тяжі на тлі нормального ендометрія – симптоми спайок;
  • Гистеросальпингография. Рентгенографія матки з введенням в її порожнину контрастною речовиною. Дозволяє виявити дефекти заповнення матки контрастом при синехії, і показує прохідність маткових труб;
  • Ядерно-магнітна томографія. Зазвичай проводиться з введенням контрастної речовини;
  • Пайпель-біопсія. За допомогою вакууму проводиться забір біологічного матеріалу матки. Потім проводиться його гістологічне дослідження.

Спайки в матці

Рентгенографія матки з введенням в її порожнину контрастною речовиною.

можливі ускладнення

Залежно від ступеня ураження розрізняють три ступені захворювання. При першого ступеня синехии поодинокі або їх мало, вони не переходять на дно і маткові труби. У другій – можуть охоплювати дно і гирла труб, але кількість ураженого ендометрія не перевищує 70%. У третього ступеня синехии заповнюють порожнину матки цілком, ураження ендометрія більш 70%.

Безпліддя може спостерігатися при будь-якого ступеня захворювання. Ускладнення зазвичай виникають при другого і третього ступеня. Це пов’язано з порушенням відтоку виділень при менструації. Кров затримується в матці, це призводить до гематометре. Якщо приєднується інфекція і утворюється гній, то ставиться діагноз – піометра.

Важливо! Гематометра і піометра характеризуються сильними болями в животі, температурою. Вони небезпечні для хворої і вимагають хірургічного втручання.

методи лікування

Спайки в матці лікують тільки хірургічним шляхом. Лікування консервативними методами дозволяють розм’якшити, підвищити еластичність освіти, але не знищує його повністю. Вона застосовується при больовому синдромі, викликаному спайками в черевній порожнині і одиничних синехії. Показані фізіотерапія (озокеритові аплікації), введення фібринолітиків (лидаза).

Спайки в матці

Гістероскопія – це метод діагностичних і хірургічних операцій, при якому не робляться величезні надрізи в черевній порожнині, а доступ до внутрішніх органів відбувається через введення відеокамери і інструментів через піхву і шийку матки.

В інших випадках показано висічення синехий при гістероскопії, за допомогою гистероскопа. Згодом водяться гормональні препарати і призначаються контрацептивні речовини. Вони дозволяють виключити вагітність на період терапії і відновити менструальний цикл.

Лікування потрібно проводити якомога раніше. Синехії вражають базальний шар ендометрія, а відновити його практично неможливо.

Спайки в матці

Спайки в матці – одна з найчастіших причин жіночого безпліддя. Їх поява призводить до повної або часткової закупорки маткової порожнини або цервікального каналу. Синоніми одного і того ж захворювання:

  • синдром Ашермана;
  • внутрішньоматкові синехії;
  • травматична атрофія матки;
  • склеротична ендометріоми.

Вперше спайки в матці були описані в 1948 році ізраїльським гінекологом Ашерманом. Його ім’ям і названо цю недугу.

Чим небезпечна патологія?

Спайки в матці асоційовані не тільки з порушенням фертильності, але також з аменореєю (відсутністю менструацій) і звичним невиношуванням вагітності. Якщо жінка вагітніє, то у неї підвищений ризик передчасних пологів, аномального розташування плаценти, неправильне положення плоду.

В цілому, в популяції спайки матки зустрічаються нечасто. Але у жінок з безпліддям вони виявляються в 1,5-3% випадків клінічними методами, а також до 22% за допомогою гістероскопії.

причини

Є три основні причини появи спайок в матці:

Спайки в матці

  • травма;
  • інфекція;
  • недостатній рівень естрогенів.

Найчастіше хвороба розвивається після дилатації цервікального каналу і кюретаж маткової порожнини. У побуті цю процедуру називають вискоблюванням. Одноразове її виконання не несе великих ризиків. Однак в разі повторного кюретажа ризик передаються статевим шляхом в матці зростає до 14%. Якщо її роблять три рази, ймовірність виявлення спайок досягає 30-32%.

Раніше вважалося, що тільки травма матки під час вагітності може спричинити за собою утворення спайок. Але більш пізні дослідження показали, що будь-які хірургічні втручання, навіть якщо вони виконані невагітним жінкам, можуть стати причиною патології. Найбільш часті ятрогенні (медичні) причини передаються статевим шляхом:

  • гістерорезектоскопія (ендоскопічна операція);
  • гістеротомія – відкрита операція на матці;
  • кесарів розтин;
  • видалення міоматозного вузла.

У таблиці нижче наводимо основні процедури, які призводять до спайок з тим або іншим ступенем ймовірності. Вони розташовані за ступенем ризику, в порядку зростання.

Причина Ймовірність утворення спайок
Кесарів розтин 2,5%
Розсічення внутрішньоматкової перегородки 6%
Медичний аборт 8%
Емболізація маткових артерій (зазвичай виконується для лікування міоми матки) 14%
Компресійний шов на матку (використовують при акушерських кровотечах) 18,5%
Кюретаж матки після пологів 30%
Видалення міоматозного вузла за допомогою гістерорезектоскопії 35%
Балонна абляція ендометрія 36%

Інші фактори, крім операцій, грають набагато меншу роль в утворенні синехий. Докази їх формування на тлі хронічного ендометриту неоднозначні. Відомо лише, що туберкульоз провокує спайки. Щодо інших інфекцій, що зустрічаються в України, переконливих доказів немає.

Гіпоестрогенії є фактором появи спайок. Але сама по собі безпосередньою причиною їх утворення не стає.

ступеня тяжкості

Спайки в матки можуть з’являтися в різних місцях. Спайковий процес має різну ступінь тяжкості. На цьому і засновані більшість класифікацій.

Як приклад наведемо класифікацію Nasr AL. Вона широко використовується, тому що дозволяє не тільки оцінити тяжкість захворювання, а й спрогнозувати його результат. Класифікація враховує як поширеність спайок, так і інші фактори: менструальну функцію і репродуктивний фон.

Для оцінки ступеня тяжкості потрібне проведення гістероскопії, збір анамнезу і підрахунок балів. В першу чергу враховується гістероскопічна картина:

Спайки в матці

  • пухкі спайки – закривають більше або менше 50% маткової порожнини;
  • щільні спайки – поодинокі або множинні;
  • гирла труб – візуалізується одне, два або жодного;
  • маткова порожнина нормальна або має форму трубки.

Оцінюються також дані анамнезу:

  • менструальна функція збережена, менструації мізерні або відсутні;
  • акушерський анамнез не обтяжений, в минулому є аборти або у жінки розвинулося безпліддя.

В результаті жінка може отримати від 0 до 22 балів. Спайки легкого ступеня – це не більше 4 балів, середній – до 11 включно, важкої – 12 і більше.

симптоми

При одиничних спайках маткової порожнини симптомів немає. Їх наявність може бути встановлено тільки в ході гістероскопічного дослідження і в основному стає випадковою знахідкою.

Якщо спайки перекривають цервікальний канал, симптоми такі:

  • відсутність менструацій – кров не витікає через порушення прохідності каналу;
  • болю в нижній частині живота.

У матці накопичується кров. Відбувається її закид і в маткову трубу.

Ще однією скаргою може стати безпліддя. Його констатують, якщо протягом 12 місяців регулярних статевих актів з фертильним партнером, без використання засобів контрацепції, вагітність не настає.

діагностика

Основним способом діагностики є гістероскопія. Це ендоскопічний метод дослідження, що дозволяє оцінити стан матки зсередини. У неї вводять трубку з відеокамерою, яка транслює зображення на монітор в режимі реального часу.

Інші способи:

  • гістеросальпінгографія – введення в порожнину матки і маткові труби контрастної речовини з подальшим рентгенологічним дослідженням;
  • УЗД малого таза;
  • МРТ.

ГСГ

Історично першим методом діагностики була гістеросальпінгографія.Іменно з її допомогою Ашермана вперше діагностував цю хворобу, описав її і запропонував першу класифікацію.

Спайки в матці

Цей метод недорогий, не вимагає анестезії, проводиться в амбулаторних умовах. Він хороший ще й тим, що дозволяє оцінити прохідність маткових труб, а це обов’язкова процедура для всіх, хто звернувся з приводу безпліддя.

На рентгенограмі синехии матки виглядають як дефекти наповнення – поодинокі або множинні, різних розмірів і форми. Щільні спайки поділяють маткову порожнину на камери. Але в них контрастну речовину потрапляє через протоки, тому камери можуть бути візуалізовані. / P>

Чутливість і специфічність ГСГ в діагностиці спайок становить близько 80%. Це означає, що ризик пропустити існуючу патологію становить близько 20%. Крім того, існує ймовірність 20%, що виявлені синехии насправді виявляться іншим захворюванням.

УЗД

УЗД визначає синехии як щільні тяжі зі сполучної тканини. Рідше визначаються анехогенние структури у вигляді осередків. В цілому, інформативність методу невисока. УЗД дозволяє виявити тільки тотальне ураження цервікального каналу і маткової порожнини. Проводиться дослідження в секреторну фазу циклу, при дозрілому ендометрії.

Більш досконалою ультразвукової методикою є поєднання тривимірного УЗД з допплерографией. Цей тест більш інформативний, ніж гістеросальпінгографія. Він показує 90% чутливість і 99% специфічність.

МРТ

МРТ застосовують рідко. Це уточнююча методика. Її головною перевагою є можливість візуалізації маткової порожнини вище рівня спайок.

гістероскопія

Гістероскопія є золотим стандартом діагностики маткових синехий у жінок репродуктивного віку. Вона візуалізує маткову порожнину, дозволяє лікарю визначити стан ендометрію, вид спайок, розташування. Діагностична гістероскопія відразу ж може стати лікувальною: за допомогою цього методу лікар може розсікати спайки.

лікування

Синехії розсікають за допомогою гістероскопічних операції. Переваги методу:

  • контроль зору;
  • мінімальна інвазивність;
  • відсутність необхідності в реабілітації.

Пухкі спайки можуть бути розділені тубусом резектоскопа. Більш щільні розсікають ножицями або за допомогою біполярної коагуляції.

Спайки в матці

У складних випадках операції проводять під контролем УЗД, рентгену або лапароскопії, щоб уникнути перфорації матки та інших ускладнень. Різні дослідження показують частоту перфорації матки 2-7% при виконанні гістероскопічного лікування синехій. Імовірність вище при важкому спаечном процесі – до 9%.

В результаті операції синехии усуваються завжди. У багатьох випадках це призводить до вирішення проблеми безпліддя. 40-63% жінок вагітніють протягом 12 місяців після операції. Імовірність успіху вище за відсутності супутніх патологій і легкого ступеня передаються статевим шляхом.

Решта не вагітніють через інших факторів безпліддя, або рецидиву спайок. Його ризик становить в різних дослідженнях від 3 до 23,5%. Такі істотні відмінності пов’язані з тривалістю термінів спостереження – чим більше часу пройшло з моменту операції, тим вище ризик рецидиву.

Тому жінкам після гістероскопії краще спробувати завагітніти якомога швидше.

В післяопераційному періоді вживаються заходи щодо зниження ймовірності рецидиву. Для цього використовують гормональні засоби, що містять естрогени і прогестерон, ферменти, внутрішньоматкові катетери, протівоспаечним бар’єри.

консультації фахівців

гінекологія

найменування послуги Вартість, грн.
Первинна консультація гінеколога 2 300
Повторна консультація гінеколога 1 900
Первинний прийом по уро-гінекології 2 400
Повторний прийом по уро-гінекології 1 900

Види послуг, що надаються

найменування послуги Вартість, грн.
гістероскопія 20 500 Труднощі
біопсія ендометрія 3 500
Гістологічне дослідження ендометрію 2 200
Гістологічне дослідження ендоцервіксу 2 200
УЗД гінекологічне експертне 2 800

Спайки в матці

Євграфова Ольга Миколаївна

детально

Спайки в матці

Спайками називають разросшуюся сполучну тканину, що стягують частини органів між собою. Такий зв’язок часто впливає на функцію органів і може завдавати фізичного болю. Дуже часто синехии утворюються після операції з проникненням в черевну порожнину. Травмована очеревина виробляє особливий білок – фібрин, який швидко зрощує поверхні органів, утворюючи дуже міцні зв’язки.

Такі зв’язки можуть утворитися в маткових трубах, на яєчниках і всередині самої матки. Спайки дітородних органів часто стають причиною безпліддя. Але утворюються вони не самі собою. Спайковий процес може бути спровокований запаленнями або хірургічними маніпуляціями. В такому випадку про спайках говорять як про ускладнення.

Причини утворення спайок в матці

Чи не кожне запалення органів малого таза або хірургічне втручання призводить до спайок, але це поширене явище.

Багато що залежить від генетичної схильності жінки до їх появи. Склеювання органів – це реакція імунної системи на інфекцію або сторонні предмети.

Організм намагається захистити органи шляхом створення додаткового бар’єру у вигляді щільної сполучної тканини.

Гінекологи називають кілька причин утворення маткових спайок:

  • перенесені інфекційні захворювання, що вражають матку і її придатки;
  • операції на дітородних органах (включаючи аборти);
  • ендометріоз (вихід ендометрія за межі матки).

Найбільш поширеною з цих трьох причин є запалення, викликане інфекціями. У запалення маткових придатків є свої причини, велика частина яких носить інфекційний характер. Це широкий спектр проблем, починаючи від венеричних захворювань і закінчуючи банальним недотриманням правил інтимної гігієни.

  • Серед причин передаються статевим шляхом іноді зустрічаються гормональні порушення, викидні, помилки при установці внутрішньоматкової спіралі або її несвоєчасне видалення, а також природні пологи з ускладненнями і кесарів розтин.
  • Відео по темі

Чи небезпечні спайки?

Головна небезпека, що викликається синехія, полягає в порушеннях роботи спаяних органів, які втрачають закладену природою рухливість відносно один одного.

Обволікаюча сполучна тканина провокує застійні явища через порушення нормального кровообігу, а також припливу і відтоку лімфи.

Все це веде до порушення роботи дітородних органів і не в кращу сторону позначається на репродуктивних здібностях жінки.

Освіта спайок в маткових трубах перекриває їх просвіт, внаслідок чого виникає їх механічна непрохідність. Якщо труби абсолютно непрохідні, то яйцеклітина не може бути запліднена.

При неповному перекритті просвіту труби сперматозоїд може дістатися до яйцеклітини, але склеювання стінок стає перешкодою на її шляху вниз.

При певних умовах запліднена яйцеклітина може прикріпитися до стінок труби, утворюючи позаматкову вагітність.

Причиною безпліддя сполучна тканина, обплутує жіночі дітородні органи, стають майже завжди. Але подолання такого безпліддя можливо за допомогою допоміжних репродуктивних технологій. Успіх буде залежати від масштабів передаються статевим шляхом і індивідуальних особливостей організму.

Симптоми і діагностика

Освіта спайок в матці може протікати безсимптомно. Але наслідком такого роду змін стає порушення роботи органів малого таза. Проблема може торкнутися кишечника, викликаючи запори і тягнуть болі внизу живота.

Своєчасна діагностика синехий сильно збільшує позитивний результат лікування. Сучасні методи ультразвукового, магнітно-резонансного, рентгенологічного дослідження дозволяють виявляти непряме підтвердження передаються статевим шляхом вже на ранніх стадіях розвитку. Чим раніше будуть виявлений спайковий процес, тим більше шансів у жінки завагітніти і народити здорову дитину.

Спайки в матці

діагностика матки

При підозрі на розвиток синехій в матці або для виключення цього процесу при постановці діагнозу пацієнтці призначають обстеження, що включає в себе УЗД та МРТ. Високу точність діагностики синехий має лапароскопічне дослідження. Гінекологом може бути призначений рентген з рентгеноконтрастні речовини, гістероскопія, біопсія ендометрію.

Лікування спайкової хвороби

Основним способом позбавлення від спайок в матці, а також маткових трубах і яєчниках, вважається хірургічна операція. Для зменшення травматизму і кращих результатів операцію виконують за допомогою лапароскопа через вузькі розрізи. Перевага лапароскопічної операції як практичне так і естетичне.

На тілі пацієнтки майже не залишається слідів – лише короткі (до 5 мм) шрами, які поступово зникають. В ході операції хірург розрізає стяжки, звільняючи органи і повертаючи їм колишню рухливість. Медикаментозна частина лікування складається з курсу антибіотиків, прийому антикоагулянтів і фібринолітичних препаратів.

Спайки в матціСтупені передаються статевим шляхом: I – обмежений областю післяопераційного рубця; II – локалізується в поєднанні з поодинокими спайками в інших місцях; III – спайки займають 1/3 частини черевної порожнини; IV – займають більшу частину черевної порожнини.

Звільнити органи від спаечних волокон в окремих випадках допомагає гінекологічний масаж, при якому лікар впливає на спайки пальцями з боку піхви і з зовні. Масаж триває півгодини і проводиться під місцевою анестезією. В результаті спайки розходяться без операції, відновлюється кровообіг, функція матки відновлюється.

Стратегію усунення спайок визначає лікар-гінеколог. Вибір методики індивідуальний в кожному випадку. Проблема лікування захворювання ускладнена відновленням передаються статевим шляхом. Важливо правильно підібрати медикаменти, які гальмують утворення синехій в матці та її придатках, а також виконувати нескладні вправи і дотримуватися призначеної лікарем дієти.

Виникнення синехий всередині порожнини матки

Внутрішньоматкові спайки виникають в основному через травмування слизової оболонки при абортах, викидні, ускладнених пологах, інфекційних запалень. Така патологія в гінекології називається Синдромом Ашермана.

Для цього захворювання характерно зменшення внутрішнього об’єму матки і погіршення якості Ендотерм. Синдром Ашермана знижує здатність зачаття дитини і його виношування. Функції матки в даному випадку заважають спайки.

При синдромі кількість менструальних виділень значно зменшується і може зійти нанівець.

Наявність спайок в порожнині матки виявляють за допомогою ультразвукового дослідження, а також методом гістероскопії. Найбільш ефективним вважається діагностична гістероскопія, що дозволяє визначити тип спайок, їх розвиненість, а також дослідити ендометрій. За результатами діагностики лікар вибирає методики лікування, враховуючи індивідуальні особливості кожної пацієнтки.

При синдромі Ашермана хороші результати дає лікувальна гістероскопія з видаленням синехий і з призначенням гормонального лікування.

В результаті цієї операції матка відновлюється, ендометрій поліпшується до нормального стану. Успіх лікування багато в чому залежить від ступеня ураження ендометрія.

Оцінити шанси жінки завагітніти природнім шляхом чи за допомогою допоміжних репродуктивних технологій можна вже на стадії діагностики.

Відео по темі

Спайкообразованія після видалення матки

Небезпека утворення спайок після видалення матки висока. Ця проблема виникає майже у кожної прооперованої пацієнтки. Але негативні наслідки спайкової хвороби проявляються індивідуально. У важких випадках виникають такі ускладнення, як непрохідність кишечника, дисфункція прилеглих органів.

Після видалення матки утворюються фізіологічні спайки у вигляді рубців. Вони не шкодять органам, якщо припиняють своє зростання і не перетворюються в фіброзні тяжі. Останні ж схильні до проростання в інші органи, порушуючи їх кровообіг, а значить і функцію. Позбутися від тяжів можна тільки повторної операцією.

Спайкообразованія в післяопераційний період протікає з симптомами, перший з яких – тягнуть болі внизу живота. Вони найчастіше носять періодичний характер, але інтенсивні настільки, що змушують приймати знеболююче. У хворий може піднятися висока температура (до 40С).

Хвороблива пальпація шва також вказує на початок спаєчних процесів. Спостерігаються труднощі при сечовипусканні і запори. Але жоден з цих симптомів не може з абсолютною точністю вказувати на спайкової хвороби.

Остаточний діагноз визначається тільки після інструментального обстеження і здачі ряду аналізів.

Перші 2-3 тижні дискомфорт в животі і підвищена температура може бути обумовлені фізіологічними факторами післяопераційного періоду. Але якщо вони не проходять і далі, то потрібно здатися гінеколога.

Чим загрожує видалення матки? Відсутністю можливості самостійного виношування вагітності.

На який день виписують після видалення матки? При нормально протікає післяопераційному періоді як правило обов’язково спостерігають перші три доби, потім вирішують станом.

Скільки може триматися температура після видалення матки? Субфебрильна температура (до 37.5) після операції може визначаться до 1 місяця. У разі підвищення температури до більш високих показників слід терміново звернутися до лікаря.

  1. Видалення міоми матки методом лапароскопії
  2. Непрохідність маткових труб
  3. Міома матки

Євграфова Ольга Миколаївна

детально

No related posts.

Оцініть статтю
Міська клінічна лікарня м. Рівне
Додати коментар