Пізній клімакс: причини і симптоми

Хвороби

У жінок в нормі клімактеричний період починається в 45 років, а менопауза настає в 50-річному віці. Якщо місячні у жінки припинилися після 55 років, то лікарі ставлять діагноз пізній клімакс. Гінекологи не розглядають такий стан як однозначно добре чи погане.

Потрібно дуже уважне ставлення до стану здоров’я представниці прекрасної статі, у якої настала пізня менопауза. У цій публікації ми розглянемо причини, симптоми і лікування запізнілого клімаксу.

Зміст
  1. Чим відрізняється пізній клімакс
  2. Основні причини пізньої менопаузи
  3. Симптоми пізньої менопаузи
  4. Чи є переваги у пізньої менопаузи
  5. Загрози пізньої менопаузи
  6. Яке лікування потрібно при пізньому клімаксі
  7. підсумок
  8. Особливості пізнього клімаксу: чому відкладається менопауза, які причини і якими способами можна лікувати
  9. Причини пізнього клімаксу
  10. Симптоми пізнього клімаксу
  11. Поліпшення самопочуття при пізньому клімаксі
  12. Лікування пізнього клімаксу
  13. Гомеопатичні засоби при клімаксі
  14. Рецепти народної медицини
  15. Чи можна прискорити настання клімаксу?
  16. Як самостійно поліпшити самопочуття при пізньому клімаксі?
  17. Пізній клімакс: причини запізнілої менопаузи у жінок, симптоми і можлива небезпека стану, засоби для лікування
  18. Що таке клімакс
  19. коли настає
  20. симптоми
  21. Причини пізнього клімаксу
  22. плюси
  23. мінуси
  24. діагностика
  25. Чи потрібно провокувати менопаузу
  26. лікування
  27. Медикаменти
  28. Спосіб життя
  29. живлення
  30. Народні засоби
  31. небезпека
  32. профілактика
  33. Відгуки
  34. Відео
  35. Пізній клімакс і менопауза після 55 років: причини, чи потрібно наблизити наступ похилого віку?
  36. Чому менопауза затримується?
  37. Розвитку пізньої менопаузи сприяють такі чинники:
  38. Які переваги пізнього настання менопаузи?
  39. Які недоліки пізнього настання менопаузи?
  40. Лікування пізнього клімаксу
  41. Як же лікарі можуть полегшити Ваш стан під час запізнілою менопаузи?
  42. Дієта під час спізнилася менопаузи
  43. Чи можна вплинути на час настання клімаксу?

Чим відрізняється пізній клімакс

До більшості жінок останні місячні приходять в 50 років. Але приблизно у 5% жінок менструації припиняються після настання 55-річного віку. На перший погляд, затримався на 5 років і довше репродуктивного віку слід радіти, але не все так просто.

Коли у жінки пізній климактерий, то в її організмі більш тривалий час був високий рівень статевих гормонів. Тому, при настанні менопаузи організму складніше перебудувати свою роботу, і клімактеричні симптоми проявляються яскравіше, ніж при звичайному клімаксі. Слід зауважити, що в обох випадках симптоми однакові. Вони відрізняються між собою тільки інтенсивністю проявів.

Якщо рівень естрогенів після настання 45 річного віку, не починає поступово знижуватися, то даму це повинно насторожити.

Їй необхідно більш ретельно стежити за своїм здоров’ям. Важливо відстежувати вплив естрогенів на тканини репродуктивних органів і молочних залоз, щоб не пропустити початок розвитку онкологічної хвороби. Необхідно відвідувати гінеколога не рідше ніж 2 рази на рік і щорічно перевірятися у мамолога.

Пізній клімакс: причини і симптоми

Основні причини пізньої менопаузи

Лікарям вдалося виявити причини, які провокують розвиток запізнілого клімаксу у жінок.

До них відносяться:

  1. Спадкова схильність.
    У цьому випадку не варто налаштовуватися на обов’язкове виникнення проблем зі здоров’ям, але і нехтувати частими медичними обстеженнями не слід.
  2. Прийом деякі лікарських засобів.
    Медична статистика підтвердила, що у дам, які в репродуктивному віці медикаментозно лікували онкологічні захворювання різної локації, а також брали променеву або хіміотерапію, менопауза наступила із запізненням.
  3. Наявність естрогенпродуціруемих пухлин.
    Менструації тривають до тих пір, поки в крові жінки є необхідна кількість статевих гормонів. У деяких жінок яєчники припиняють свою роботу, а що з’явилися в організмі пухлини самостійно продукують естрогени. В такому випадку клімакс не настає. Адже, в крові аномально підвищений рівень естрогенів.

Таким чином, до пізнього клімаксу можуть привести природні і патологічні причини.

Пізній клімакс: причини і симптоми

Симптоми пізньої менопаузи

У пізнього клімаксу прояви точно такі ж, як у раннього клімактерію або настав вчасно. Найперша ознака розпочатого клімактеричного періоду – порушення менструального циклу. Вони мають індивідуальний характер.

У кого-то цикл подовжується, а у кого-то, навпаки, коротшає. Іноді він стає ациклічним, іншими словами кожен раз тривалість циклу різна. Також змінюється кількість менструальних виділень – частіше зменшується, але іноді збільшується.

Якщо на зміни менструального циклу жінка може не звернути особливої ​​уваги, списавши їх на слідство пережив стресу або на іншу причину, то не помітити ранній специфічний клімактеричний симптом припливи у неї просто не вийде. Центр терморегуляції, який знаходиться в гіпоталамусі, сприймає гормональні коливання, як помилковий сигнал про перегрів організму і починає позбавлятися від зайвого тепла.

У пані різко червоніє обличчя, шия, руки і верхня частина грудей. У неї з’являється відчуття жару, яке за кілька хвилин змінюється ознобом. При цьому вона сильно потіє, можуть з’являтися головні болі, запаморочення, прискорене серцебиття і навіть нудота. Чим більше змінюється рівень естрогену в крові, тим яскравіше проявляються напади припливів спека.

З настанням клімаксу у жінки з’являються симптоми, помітно погіршують її психоемоційний стан: необгрунтована дратівливість, підвищена уразливість, плаксивість, агресія, апатія і навіть різні депресивні стани.

З’являється швидка стомлюваність. Порушується сон аж дот розвитку безсоння. Шкіра і слизові оболонки органів статевої системи стають сухими. З’являються глибокі зморшки, а волосся блякне і випадають.

Чи є переваги у пізньої менопаузи

Пізній клімакс: причини і симптомиУ якому порядку починати боротися з клімаксом.

У тому випадку, коли настання менопаузи після 55 років у жінки не пов’язане з розвитком патологій, то таке пізніший згасання репродуктивної функції має ряд переваг:

  1. Вона виглядає молодше, ніж її однолітки.
    За рахунок того, що в організмі достатній рівень естрогенів, виробляється потрібну кількість колагену, і немає проблем із засвоєнням кальцію та інших мікроелементів. На заздрість одноліткам жінка може похвалитися відсутністю глибоких зморшок на обличчі, пружною грудьми, блискучими і густими волоссям, міцними нігтями, а також фігурою, що не обтяженої зайвою вагою.
  2. Відсутність дефіциту кальцію не провокує розвиток остеопорозу – хвороби, при якій в кістковій тканині утворюються пори-порожнечі, що призводять до підвищення ймовірності переломів.
  3. У неї міцний сон, який дозволяє організму відновлюватися.
    Дама енергійна і їй не властиво відчуття постійної втоми.
  4. Чи не погіршується пам’ять і здатність освоювати нові знання.
  5. У пані стабільний психоемоційний фон.
  6. Вона продовжує відчувати потяг до сексу, що позитивно позначається на інтимну сторону сімейного життя.
  7. Невисока ймовірність розвитку інсультів і інфарктів.
    Адже пізні клімактеричні симптоми погіршують стан судин і роботу серця.

Зберігається здатність до зачаття, що є плюсом для тих представниць жіночої статі, які не встигли обзавестися потомством або створили другу сім’ю і хочуть мати спільних дітей.

Загрози пізньої менопаузи

Всім жінкам важливо знати, чим небезпечний запізнілий клімакс.

Можна виділити такі основні загрози:

  1. Жінка може не помітити, що захворіла небезпечними онкологічними захворюваннями. Справа в тому, що злоякісні новоутворення розвиваються в молочних залозах, яєчниках або матці на початкових етапах практично безсимптомно. Єдина ознака з’явилася патології – високий рівень естрогенів. Саме через велику кількість статевих гормонів у жінки не припиняються місячні. Поки жінка радіє, що у неї немає неприємних клімактеричних проявів і ознак старіння, онкологічна хвороба продовжує розвиватися, і переходить на наступну стадію розвитку. Упускається дорогоцінний час. Ось чому так важливо регулярно здавати кров на онкомаркери і проходити огляди у мамолога та онколога.
  2. Якщо причина більш пізнього клімаксу в прийомі раніше агресивних ліків або проходженні променевої або хіміотерапії, то потрібно після настання 50-ти річного віку регулярно проходити медичне обстеження у фахівця, який лікував хвороба – онколога, ендокринолога та ін.
  3. Дамам необхідно продовжувати оберігатися від небажаної вагітності. Дуже важливо відвідати гінеколога і підібрати індивідуально надійні і безпечні для жінок зрілого віку засоби контрацепції.

Як бачимо, дамам, до яких клімакс не прийшов в 50 років слід регулярно відвідувати гінеколога, мамолога та онколога для проведення профілактичних медичних оглядів.

Пізній клімакс: причини і симптоми

Яке лікування потрібно при пізньому клімаксі

Діагноз менопауза ставить гінеколог.

Для цього він проводить такі дії:

  1. Розмовляє з пацієнткою для того щоб оцінити її стан за індексом Куппермана. Цей показник відображає всі клімактеричні симптоми в балах за ступенем їх вираженості: слабо виражені оцінюються 1, помірно – 2, сильно – 3.
  2. Привертає даму на наступні аналізи: цитологічне дослідження слизової піхви і шийки матки, аналіз крові на гормони, аналіз крові на біохімічний склад і кількість ліпідів.
  3. Виписує направлення на такі дослідження: УЗД органів малого таза, УЗД щитовидної залози, мамографію. Дама направляється на остеоденсітометріі, яка дозволяє досліджувати щільність кісткової тканини і ступінь втрати кальцію. Якщо виникає підозра на наявність пухлини в гіпофізі, то проводять Ехоенцефалограма.

Тільки на підставі результатів такого комплексного дослідження гінеколог констатує у пацієнтки настання менопаузи. Слід знати, що пізній климактерий не відноситься до патологій і тому, не вимагає спеціальної терапії. Доктор призначає лікування, в тому випадку, коли симптоми у жінок виявляються інтенсивно.

Їх можна лікувати естрогенвмісними препаратами: Прогінова, Дермістіла, премарін, естріол і ін. Також лікар може призначити комбіновані гормональні ліки: Дивина, Клімонорму, Климена і ін.

Коли жінці протипоказана гормональна терапія, то фахівець призначає гомеопатичні або рослинні препарати.

До найпопулярніших відносяться: Климадинон, Ременс і Фемінал. Займатися самолікуванням категорично не можна. Всі призначення робить тільки лікар на підставі результатів, проведеної діагностики.

підсумок

Пізній клімакс не повинен лякати жінку. Якщо менопауза наступила після 55 років, то дама потрапила в 5% жіночого населення проживають цей неминучий період пізніше прийнятої норми.

Але жінці, до якої климактерий прийшов із запізненням, слід більш уважно ставиться до свого здоров’я. Їй необхідно регулярно проходити обстеження у гінеколога, мамолога та онколога. Бажаємо вам міцного здоров’я!

Поділіться інформацією про запізніле клімактерії?

Особливості пізнього клімаксу: чому відкладається менопауза, які причини і якими способами можна лікувати

Не займайтеся самолікуванням. Вся інформація носить лише ознайомлювальний характер. Призначити лікування може тільки лікар.

Клімакс – неминуче явище в житті всіх жінок. Час приходу климактерия індивідуально, але зазвичай пригнічення репродуктивної функції відбувається 45 – 55 років.

Якщо після 55 років не спостерігаються ознаки гормональної перебудови, то можна очікувати пізній клімакс. Деякі жінки радіють тривалому збереженню дітородної здатності.

Але затягування приходу менопаузи буває сигналом порушення роботи організму, що вимагає термінової терапії.

Причини пізнього клімаксу

Прихід менопаузи обумовлений зниженням функціонування яєчників. Робота статевих залоз стає нестабільною, через що місячні протікають нерегулярно, характеризуються мінливим кількістю витікає крові. Зміни менструального циклу пов’язані зі зниженням синтезу статевих гормонів.

Нормальна гормональна перебудова випадає на 45 – 50 років, в окремих випадках на 55 років. Якщо після 55 років жінка не помічає перетворень в організмі, то можна діагностувати пізній клімакс. У 60 – 65 років відзначається найпізніший клімакс. Що викликають запізніле настання клімаксу у жінок причинами можуть бути:

  • Пухлини. Висока концентрація естрогену в крові не дає закінчитися менструацій. Але посилений синтез гормону естрогену в організмі жінки похилого віку буває як нормальним явищем, так і сигналом розвитку гормонозалежних пухлин. При цих новоутвореннях, що локалізуються в грудних залозах і статевих органах, відзначається неприродно високий рівень естрогену в крові.
  • Генетична схильність. Якщо у мами, бабусь та інших родичок климактерий прийшов пізно, то турбуватися не потрібно. В цьому випадку пізня менопауза обумовлена генетичними особливостями організму жінки.
  • Прийом певних медикаментів. Жіночий організм може відреагувати затягуванням приходу клімаксу на лікування антибіотиками і препаратами для придушення розвитку злоякісних утворень, також на променеву терапію.

Так що, пізній клімакс не завжди є причиною радості. При цьому стані важливо якомога ретельніше стежити за своїм здоров’ям.

Симптоми пізнього клімаксу

Під час клімаксу, який прийшов із запізненням, симптоми проявляються набагато сильніше, ніж при своєчасно наступив клімактерії. Жіночий організм звикає до нормального кількості гормонів в крові, а при запізнілою менопаузі гормональний синтез обривається різко. Організм намагається адаптуватися до раптової зміни гормонального фону, в результаті спостерігаються:

  • припливи, що супроводжуються жаром, почервонінням шкіри на верхній половині тіла, надмірним виділенням поту;
  • збій циклічності менструацій (кров’яні виділення у жінки стають мізерними і нерегулярними, потім взагалі зникають);
  • психічні та емоційні порушення, депресія;
  • висихання слизових вагінальних покривів, через що виникає дискомфорт при статевих актах;
  • розвиток остеопорозу, при якому підвищується ймовірність переломів;
  • виникнення патологій серця і судинної системи.

Поліпшення самопочуття при пізньому клімаксі

Клімакс, навіть пізній, не є патологічним станом, тому його не потрібно лікувати, терапія полягає тільки в ослабленні супутніх симптомів.

Так як в проявах клімактеричних ознак винен порушений гормональний фон, то здійснюється гормональне лікування. Гормональні медикаменти нормалізують фізичний і емоційний стан, допомагають організму адаптуватися до естрогенів дефіциту.

Призначаються або містять естроген ліки (Естріол, Прогінова, Премарін), або комплексні медикаменти, що включають естроген і прогестерон (Дивина, Клімонорм, Клімен). Призначенням препаратів займається тільки медичний фахівець. Для усунення сухості піхви застосовуються гормональні гелі і супозиторії (Естріол, Овестін).

Лікування пізнього клімаксу

У клімактеричний період починається стрімке погіршення роботи багатьох організменних структур. Основний удар припадає на судинну систему.

Порушується робота серця, коливається кров’яний тиск.

Тому жінкам у віці від 45 років рекомендуються ліки, що допомагають стабілізувати тиск, відновлюють міцність і еластичність судинних стінок. З таких препаратів можна відзначити:

  • амлодипін;
  • лізиноприл;
  • Клофелін.

Важливий пункт симптоматичної терапії – усунення нервових і психічних порушень. Патології такого типу обумовлені не тільки гормональними перетвореннями, а й нічними приливами, безсонням, коливаннями кров’яного тиску, проблемами в сексуальному житті. Тому жінкам рекомендується прийом:

  • седативних препаратів, заснованих на валериане, м’яті та інших заспокійливих травах;
  • антидепресантів (Венлафаксин, Сертралін, Венлаксор).

Для попередження остеопорозу важливо заповнення дефіциту кальцію в організмі. Остеопороз в літньому віці стає причиною переломів, при яких погано зростаються кістки.

Для усунення мінеральної недостатності приймаються вітамінні препарати, засновані на кальції і вітаміні D.

У раціон необхідно включати продукти, насичені кальцієм: рибу, молочні вироби (особливо сири), горіхи і насіннячка, овочі і зелень, бобові культури, крупи.

Гомеопатичні засоби при клімаксі

Через побоювання побічних дій або через протипоказання, пов’язаних з наявністю естрогенпродуцірующіх пухлин або непереносимістю синтетичних гормонів, багато жінок не приймають гормональні ліки.

У цій ситуації лікарі призначають пацієнткам гомеопатичні препарати або фітогормони. Ці медикаменти більш безпечні для жіночого організму, майже не дають побічних явищ.

З найбільш популярних медикаментів, заснованих на рослинних аналогах гормонів, можна відзначити:

  • Фемінал;
  • Ци-Клим;
  • Ременс;
  • Климадинон.

Рецепти народної медицини

Існує чимало народних способів усунення при пізньому клімаксі у жінок симптомів, і лікування фармацевтичними засобами можна ефективно доповнювати настоянками і відварами лікарських рослин.

Для поліпшення самопочуття і розслаблення корисно приймати ванни на основі лікарських рослин. В аптеці можна придбати трав’яний збір, в складі якого присутні шавлія і розмарин.

Одна упаковка збору береться на 5 літрів води. Ванна повинна бути теплою, але не гарячою. Лежачи у воді, бажано глибоко і спокійно дихати, вдихаючи заспокійливі аромати трав.

Прийом ванни триває не більше години.

Нормалізувати емоційний стан, поліпшити сон, усунути тривожність допомагають настої та чаї на основі материнки, м’яти, меліси, чебрецю, зніту. Готові чайні збори можна купити в аптеці, можна заготовити рослинну сировину самостійно.

Коли настає менопауза, приходить час зміни способу життя. Щоб самопочуття залишалося хорошим, жінка повинна займатися посильними фізичними тренуваннями, регулярно прогулюватися на свіжому повітрі, виключити шкідливі звички, уникати стресових впливів.

Чи можна прискорити настання клімаксу?

Вкрай рідко спостерігається пізній климактерий, з ним стикається лише 5% пацієнток. Якщо запізнення менопаузи Чи не обумовлено пухлинними захворюваннями, то процеси згасання репродуктивної здатності можна прискорити. Штучне прискорення клімаксу практикується при лікуванні певних гінекологічних патологій: міоми, ендометріозу, маткових кровотеч.

Пацієнткам призначаються препарати:

  • Бусерелин;
  • Диферелин;
  • Золадекс.

Медикаменти випускаються у вигляді ін’єкційних розчинів і спреїв. Ін’єкція діє протягом місяця або двох. Спрей потрібно використовувати щодня.

Якщо з яких-небудь причин медикаментозний виклик клімаксу неможливий, то застосовується хірургічне втручання або оваріальна абляція (радіаційне опромінення яєчників для виключення їх функцій).

Як самостійно поліпшити самопочуття при пізньому клімаксі?

Наскільки інтенсивно проявляються клімактеричні симптоми, залежить від способу життя жінки. Прояви різкою гормональної перебудови при запізнілому клімактерії можна послабити, дотримуючись нижчеперелічених рекомендацій.

  • Потрібно відмовитися від сигарет, мінімізувати вживання алкогольних напоїв.
  • Слід скоригувати раціон. Не можна себе обмежувати, їжа повинна бути різноманітною, якісної, насиченою корисними речовинами. З раціону виключаються продукти з великою кількістю хімічних добавок і фаст-фуд.
  • Необхідно займатися посильними фізичними вправами. Для літніх жінок оптимальні пробіжки, плавання, катання на велосипеді, прогулянки.

Пізнього климактерия не потрібно боятися, не варто замикатися в собі. Спілкування з близькими людьми допоможе уникнути депресії. Головне, уважно стежити за своїм здоров’ям, щоб попередити можливу появу злоякісної пухлини. Літнім жінкам, що переживають пізній климактерий, не варто ігнорувати профілактичні походи до гінеколога, мамолога, онколога.

Якщо стаття була корисною, ставте лайк, пишіть коментарі та підписуйтесь на канал. Наш сайт «СтопКлімакс.Ру» . Там можна знайти всю інформацію про клімакс.

Пізній клімакс: причини запізнілої менопаузи у жінок, симптоми і можлива небезпека стану, засоби для лікування

Для кожної жінки менопауза стає вироком, відбирає молодість, погіршує загальний стан, приносить з собою безліч захворювань. Саме тому більшість з них очікує цей період з побоюванням. Але деякі дами турбуються з приводу тривалої відсутності симптомів в’янення, адже пізній клімакс протікає важко і приносить масу незручностей.

Що таке клімакс

Клімакс являє собою природний фізіологічний процес в організмі жінки, пов’язаний зі зниженням продукування статевих гормонів і поступовим згасанням репродуктивної функції. Особливо важливий рівень естрогену, який впливає на роботу багатьох систем.

коли настає

У нормі перші ознаки менопаузи проявляються у жінки у віці 45-50 років. Відхилення в ту або іншу сторону не вважається патологією, але часто приносить дискомфорт.

Ранній клімакс настає в 38-43 роки. Якщо ж симптоми з’являються після 55 років, можна говорити про пізній менопаузі.

симптоми

Клінічні прояви багато в чому залежать від загального стану жінки, наявності хронічних захворювань, професійної діяльності, маси тіла.

Найбільш характерними симптомами клімаксу вважаються наступні:

  • порушення менструального циклу;
  • рясні кровотечі;
  • сухість слизових оболонок піхви;
  • пітливість, особливо в нічний час;
  • порушення сну;
  • різка зміна настрою;
  • депресивний стан;
  • безпричинна тривога і неспокій;
  • скачки цифр артеріального тиску;
  • болю в області серця;
  • запаморочення, головний біль.

При тяжкому перебігу у жінок з’являються симптоми порушення роботи ендокринної, травної, сечовидільної систем.

Причини пізнього клімаксу

Причини пізнього настання фізіологічних змін можуть бути різноманітні.

Поширеними вважаються наступні:

  • важка форма ожиріння, що робить вплив на рівень естрогену в організмі;
  • спадкова схильність;
  • тривала терапія гормональними препаратами, що впливають на кількість гормонів;
  • захворювання щитовидної залози;
  • патології яєчників;
  • хіміотерапія або оперативне втручання на органах репродуктивної системи;
  • злоякісні новоутворення яєчників, матки, молочних залоз;
  • неправильний спосіб життя, вживання алкоголю на постійній основі;
  • часті стреси, психічні розлади.

Одна або кілька причин провокують пізніше настання менопаузи, погіршують загальний стан жінки.

плюси

Деякі пані вважають пізніше в’янення гідністю і не побоюються за своє здоров’я.

Фахівці виділяють кілька відносних переваг:

  1. Високий рівень естрогену в віці 55 років допомагає запобігти розвитку остеопорозу, перешкоджає вимиванню кальцію з кісткової тканини. Відзначено, що жінки при запізнілому клімаксі рідше відчувають болю в суглобах.
  2. Психологічний стан жінки більш стабільно. Немає пітливості, перепадів настрою і інших симптомів.
  3. Відсутні порушення роботи головного мозку. Чи не страждає пам’ять, увагу, знижується шанс розвитку старечого недоумства.
  4. Чи не порушується сон, немає серйозних проблем зі здоров’ям. Багато захворювань не розвиваються, які не ускладнюються.
  5. Дама виглядає молодше своїх ровесниць, що додатково підвищує настрій і самооцінку.
  6. Серцево-судинна система функціонує стабільно. При пізньому настанні клімаксу рідше виявляються патології в цій області.

Додатковий плюс для деяких – можливість завести дитину навіть в такому віці.

мінуси

Існують і мінуси, значно ускладнюють життя. Першим недоліком буде необхідність постійно використовувати протизаплідні засоби за умови небажання заводити дітей.

Інтенсивне продукування естрогенів нерідко призводить до появи новоутворень. Відсутність дискомфорту і ускладнень робить даму необачно, відсуває похід до лікаря до моменту появи серйозних захворювань.

діагностика

Першим етапом діагностичного обстеження буде опитування пацієнтки, виявлення можливої ​​причини відхилення. Спеціаліст повинен знати про всі хронічних захворюваннях, спадковий фактор, оперативних втручаннях в минулому.

Наступ першої менструації, умови протікання вагітності, післяпологового періоду відіграють важливу роль.

Після опитування проводиться огляд. Лікар оцінює стан шкірних покривів, молочних залоз. Додатково хвора направляється до гінеколога для ретельного обстеження за допомогою дзеркал. Іноді показано УЗД – при підозрі на патологію матки і придатків.

Обов’язково береться аналіз крові на гормони, вимірюється артеріальний тиск, пульс. При необхідності можна зробити електрокардіограму. Додатково фахівець визначає масу тіла, іноді потрібно дослідження функцій щитовидної залози. На підставі отриманих даних визначається напрямок терапії.

Чи потрібно провокувати менопаузу

З таким запитанням цікавить багатьох жінок, менопауза яких затрималася. Рішення приймає виключно фахівець після отримання результатів діагностичного обстеження.

У деяких випадках потрібне спеціальне лікування, спрямоване на придушення вироблення естрогену. Зазвичай необхідність з’являється при виявленні ознак небезпечних захворювань.

Якщо ж дама відчуває себе добре, обстеження не показало ніяких відхилень, не варто йти проти природи, штучно провокуючи клімактеричний період.

лікування

Поліпшити загальний стан жінки допоможуть медикаментозні і народні засоби, зміна способу життя і принципів харчування.

Медикаменти

Для відновлення гормонального балансу зазвичай призначаються медикаменти, що заповнюють недолік естрогену. Додатково використовуються антидепресанти, засоби на основі рослинних компонентів, седативні ліки.

Класична схема передбачає застосування таких препаратів:

  1. Синтетичні гормональні ліки, що містять естроген, допомагають нормалізувати роботу внутрішніх органів і систем. Часто призначають Прогінова, Естріол.
  2. Комбіновані гормональні препарати, що діють більш агресивно, застосовуються в разі неефективності перших. Дієвим засобом вважається Дивина, Клімонорм.
  3. Місцеві ліки з естрогеном у вигляді вагінальних свічок або гелів – Овіпол, Овестін.
  4. Нейролептики з ефектом антидепресанту: Флуоксетин, Сонапакс. Призначаються не всім, тільки при наявності симптомів депресії.
  5. Рослинні засоби з фитоестрогенами, наприклад, Климадинон, Ци-клімат. Зазвичай містять екстракт ціміфугі.
  6. Легкі седативні засоби: Гліцин, Валеріана в таблетках.
  7. Вітамінні комплекси, що містять кальцій та інші необхідні компоненти, наприклад, Вітрум, Компливит.

Симптоми і лікування пізнього клімаксу у жінок тісно взаємопов’язані. Деякі потребують повного комплексному курсі, так як період протікає важко. Іншим же досить приймати легкі седативні препарати для нормалізації стану.

Спосіб життя

Жінки старше 50 років набагато рідше замислюються про стан тіла, тренування м’язів, ведуть пасивний спосіб життя. В результаті збільшується кількість зайвих кілограмів, і всі симптоми менопаузи ускладнюються.

Виправити ситуацію допоможе помірне фізичне навантаження.

Не варто навантажувати організм, досить 30-40 хвилин швидкої ходьби в день, краще на свіжому повітрі. Якщо можливість гуляти пішки відсутня, можна записатися на спеціальні заняття в спортивний зал. Майже в кожному існують програми для зрілих жінок, розраховані на зміцнення скелетних м’язів без інтенсивних навантажень

Рекомендується виключити вживання алкоголю і куріння. Важливий момент – нормалізація режиму праці та відпочинку. Повноцінний сон по 7-9 годин допоможе відпочити і відновити сили, негативні симптоми менопаузи будуть проявлятися менш виражено.

живлення

Ступінь прояву симптомів менопаузи можна знизити, дотримуючись простих правил, які змінюють щоденний раціон.

При появі перших ознак рекомендується дотримуватися наступних принципів:

  • обмежити вживання здоби, замінивши булочки і хліб спеціальними дієтичними хлібцями;
  • кілька разів на тиждень готувати страви з нежирного м’яса птиці;
  • збільшити частку свіжих овочів і фруктів в щоденному раціоні, намагаючись вживати їх у другій половині дня;
  • зменшити разову порцію їжі до 250 гр;
  • обов’язково вживати молочні продукти з низьким вмістом жиру;
  • мінімум 2 рази на тиждень включати в раціон морепродукти, багаті жирними кислотами, які беруть участь в нормалізації психоемоційного стану;
  • замінити міцну каву на свіжі овочеві або фруктові соки в кількості 1-2 склянок на добу;
  • виключити з меню кондитерські вироби, газовані напої, консерви, копченості, фаст-фуд.

Їжа повинна бути свіжою, термічна обробка – мінімальної, якщо справа стосується овочів і фруктів. При патологіях травної системи рекомендується перед зміною раціону проконсультуватися з гастроентерологом. Можливо, фахівець внесе свої корективи.

Народні засоби

Нетрадиційна медицина пропонує кілька перевірених рецептів, що дозволяють значно полегшити перебіг менопаузи і виключити різні ускладнення.

Найбільш ефективними будуть такі:

  1. Настоянка кореневища валеріани допоможе знизити емоційну напругу, нормалізує сон. Приготувати її необхідно з 10 г подрібненої сировини і склянки окропу. Після 20 хвилин настоювання профільтровану ліки готові до вживання. Приймати необхідно за 30 хвилин до сну. Курс триває не менше 7 днів.
  2. Плоди глоду застосовують для приготування відвару. Рецепт підійде тим, хто страждає серцево-судинними патологіями з підвищенням цифр артеріального тиску. На 500 мл води знадобитися 30 г попередньо подрібненого свіжого або сухих плодів. Варити складу не менше 5 хвилин, залишити на 1 годину для настоювання. Профільтрований напій розділити на 2 частини, вжити протягом дня. Тривалість застосування становить 10-14 днів.
  3. Настій з насіння кропу дозволяє полегшити припливи, скоротити їх кількість. На склянку окропу необхідно взяти 1 ч. Л. сировини, настоювати близько 30 хвилин. Профільтрований настій розділити на 3 частини, приймати протягом дня. Терапевтичний курс становить 2 тижні.

Незважаючи на відносну безпеку терапії народними засобами, рекомендується перед їх використанням проконсультуватися з фахівцем. Багато ліків можуть провокувати негативні реакції.

небезпека

Питання, чим небезпечний пізній клімакс, задають собі і лікаря багато жінок. Варто зазначити, що за умови здоров’я органів і систем запізніла менопауза не становить загрози.

Але у деяких такі відхилення пов’язані з патологіями матки, яєчників, серцево-судинної та ендокринної систем. Саме тому потрібне обстеження, яке показує справжню причину затримки природного фізіологічного процесу.

Ігнорування симптомів призводить до розвитку раку матки, новоутворень в молочних залозах, дисфункції яєчників.

Жінки старше 55 років набагато важче переносять симптоми пізньої менопаузи, здоров’я їх значно погіршується, розвивається гіпертонія, патології щитовидної залози. Для таких дам стан дійсно становить небезпеку.

профілактика

Спеціальних заходів, спрямованих на попередження пізнього клімаксу, не існує. Процес суто індивідуальний. Але для полегшення стану необхідно дотримуватися принципів здорового способу життя, скорегувати раціон, виключити стресові ситуації.

Рекомендується після 45 років при відсутності симптомів менопаузи двічі на рік проходити обстеження у мамолога та гінеколога, здавати аналіз крові на гормони з метою виявлення відхилень на ранній стадії. Завдяки відповідальному ставленню до здоров’я можливо попередити будь-які ускладнення.

Відгуки

«Клімакс почався в 55 років, фахівець сказав, що пізно. Відчувала себе погано, тому призначив Клімонорм і інші препарати. Брала по схемі, через 2 тижні стало набагато краще. » Лариса, 57 років.

«У мене пізня менопауза протікала легко. Лікар призначив тільки Гліцин і вітаміни Вітрум, щоб виключити ускладнення. Після курсу всі симптоми зникли. » Алевтина, 55 років.

«При перших же симптомах менопаузи звернулася до лікаря, оскільки стан різко погіршився, страждала від припливів і підвищеного тиску. Після обстеження призначили рослинний препарат Климадинон, який мені дуже допоміг. » Наталя, 56 років.

Відео

З відео можна отримати додаткову інформацію про зміни в жіночому організмі при пізньому настанні менопаузи.

Пізній клімакс і менопауза після 55 років: причини, чи потрібно наблизити наступ похилого віку?

Зазвичай клімакс у жінок припадає на вік 45-50 років, і представниці прекрасної статі сприймають його зовсім не з радістю.

Вони думають, що їх молодість вже закінчена, що найкращі роки життя безповоротно пішли, і хвороби, поряд з поганим самопочуттям, стануть її кращими друзями.

Ще більш жінок лякає той факт, коли менопауза настає пізно, у віці 55 років, тоді як більшість жінок помічають прихід цього стану вже в 45-50 років. Пізній клімакс у жінок у віці після 55 років – це норма чи патологія?

Чому менопауза затримується?

Про прихід менопаузи можна говорити тоді, коли яєчники перестають працювати в повну силу. У зв’язку з цими кількість менструацій значно скорочується, змінюється колір і характер виділень.

Потім вони зникають і назовсім, разом зі статевими гормонами, які за них і відповідають.

Якщо такий стан було помічено тільки в віці після 55 років, то це відмінний привід поставити такий жінці діагноз «пізній клімакс».

Розвитку пізньої менопаузи сприяють такі чинники:

  1. Спадковий фактор. Якщо Ваша мама чи бабуся стверджують, що менопауза прийшла до них набагато пізніше, ніж до їх одноліткам, то Вас найімовірніше спіткає та ж сама доля. Відразу потрібно обмовитися і попередити, що пізній клімактеричний період – це не захворювання, від якого треба лікуватися.Такий стан потрібно просто прийняти, як належне, значить така особливість Вашого організму. Однак, це не говорить про те, що потрібно перестати за собою стежити, і проходити всі необхідні обстеження і процедури.
  2. Пухлини репродуктивних органів.Чим небезпечний запізнілий клімактеричний період, так тим, що він може повідомляти про наявність пухлинних процесів.

    Якщо ж Ви розпитали своїх найближчих родичок і зрозуміли, що пізня менопауза у Вашому випадку – це процес не спадковий, то вже варто почати турбуватися і піти до лікаря з проханням перевірити репродуктивні органи і область грудей на наявність пухлини, так як є підозра на пізній клімакс .

  3. Прийом певних препаратів.Якщо пухлин не знайшлося, а менопауза все ще не думає наступати, то варто уважно проаналізувати всі ліки, які Ви вживали останнім часом. Серед них можуть опинитися і такі, які гальмують прихід клімаксу. Це препарати сильної дії, наприклад, антибіотики. Однак не варто відразу припиняти їх пити, порадьтеся з лікарем, і висловіть йому свої побоювання.

Які переваги пізнього настання менопаузи?

Багато жінок навіть радіють тоді, коли менопауза довго не приходить, адже це ознака того, що вони як і раніше молоді і прекрасні. Однак це причина лежить на самій поверхні. Які ще є плюси у пізнього клімаксу?

  1. Рівень гормону естрогену зберігається в нормі. Саме він відповідає за те, щоб кальцій не вимивався з кісток. Тобто жінки, до яких менопауза прийшла дещо пізніше, практично не скаржаться на болі в кістках, суглобах і м’язах, а якщо якісь хвороби на даний момент часу вже є, то вони не розвиваються і не ускладнюються.
  2. Психологічний стан жінки теж знаходиться в нормі, що не може не радувати людей, що її оточують. Вона не страждає плаксивість, істеричність, немає зайвої уразливості, яка зазвичай супроводжує її весь період клімактерію.
  3. Хороша пам’ять і ясне мислення теж зберігаються на набагато більш тривалий час. Може бути, така жінка не буде страждати від старечого недоумства.
  4. Жінку не мучать проблеми зі здоров’ям і безсоння, тому сон її повноцінний і міцний. Вона висипається, і відновлює свої сили, що допомагає їй бути більш життєрадісною і продуктивної протягом всього дня, навіть коли в її життя приходить клімакс.
  5. Зовнішній вигляд жінки теж зберігається в нормі. Можна відзначити, що виглядає вона досить молода, набагато краще за своїх ровесниць, які вже встигли пізнати всі «принади» періоду клімаксу, а також здобув зайву вагу і обвисання грудей.
  6. Судини і вся кровоносна система теж працюють добре, так як їх ще не наздогнали захворювання і проблеми, які характерні для жінок саме в період менопаузи. Це означає, що інфаркти та інсульти її навряд чи наздоженуть.
  7. Так як рівень статевих гормонів все ще в нормі, жінка може зачати дитину, особливо це добре для тих, хто не страждає забобонами, і не проти обзавестися потомством навіть у такому не зовсім молодому віці. Особливо це радує ті сім’ї, в яких ще немає дітей.

Які недоліки пізнього настання менопаузи?

  1. Високий рівень гормону естрогену говорить про те, що ризик розвитку пухлинних процесів в організмі занадто великий, тому обов’язково переконайтеся, що пухлини немає.
  2. Жінка радіє збереження своєї зовнішньої краси, і часом геть забуває про те, що потрібно стежити за своїм здоров’ям, а онкологічні захворювання на перших порах проходять безсимптомно. Часто виявляється занадто пізно щось робити, коли про захворювання жінка дізнається в найостанніший момент.
  3. Так як зберігається репродуктивна функція, жінці як і раніше доведеться ретельніше дотримуватися правил контрацепції, якщо вона вже не хоче обзаводитися потомством, адже є небезпека завагітніти.

Лікування пізнього клімаксу

Навіть якщо природа дала жінці відстрочку, то це зовсім не означає, що клімаксу у неї немає, і не буде зовсім. Пізній клімакс буде, і доведеться пройти всі ті тяготи жіночій долі, які вже випробували не собі однолітки.

При лікуванні в період пізньої менопаузи, краще звертатися одразу до двох фахівців – психолога і гінеколога. Перший розповість про медикаментозне лікування, припише деякі ліки для полегшення фізичного здоров’я, а другий допоможе впоратися з душевними переживаннями, які пов’язані з цим непростим періодом, прийняти нову себе.

Як же лікарі можуть полегшити Ваш стан під час запізнілою менопаузи?

  1. В першу чергу, потрібно змиритися з тим, що у Вашому організмі відбуваються зміни, зупинити які Ви просто не в силах – це закладено природою. Так, Ви втратите дітородну функцію, але чим швидше Ви це зрозумієте, тим легше для Вас пройде клімактеричний період.
  2. Якщо менструальний цикл доставляє Вам багато неприємностей, він занадто рясний або надто нерегулярний, то з такою скаргою можна йти до лікаря. Він пропише хворий додаткову гормональну терапію.Така методика активно використовується у всіх розвинених європейських країнах, і жінки, які приймають участь в такому лікуванні, відзначають, що відчувають себе набагато краще, ніж ті, хто відмовляється від лікування, і переживає цей важкий період самостійно.
  3. Психолог або психотерапевт повинен дохідливо пояснити дамі, що настрій теж має не менш важливе значення.Коли жінка готова прийняти зміни свого тіла, продовжуючи жити повним життям, радіючи кожною миттю, менопауза для неї проходить набагато легше, ніж для тієї, яка сидить вдома, скаржиться на прихожу старість і змушує хвилюватися всіх навколо себе.

Увага! Якщо поради гінеколога і психотерапевта Вам не допомогли в цей непростий період життя, то Вам слід пошукати допомоги у народної медицини: знайти хорошого лікаря-травника або гомеопата, який проведе Вас по світу трав і коріння і розповість, який саме збір або відвар допоможе полегшити стан .

Дієта під час спізнилася менопаузи

Крім лікувальних заходів, потрібно дотримуватися спеціально складеного меню, яке теж направлено на те, щоб полегшити протікання менопаузи. З перечисл е нних нижче продуктів цілком можна скласти повноцінний раціон, який не змусить відмовлятися від улюблених продуктів або голодувати.

  1. Улюблені здобні булочки і батони краще замінити на цільнозерновий хліб і хлібці з додаванням злаків.
  2. Продукти, які зроблені з сої – це хороше джерело вітамінів і мінералів, які в період клімаксу вкрай необхідні.
  3. Молочні та кисломолочні продукти можна і потрібно вживати практично в необмеженій кількості. Головне, при покупці звертайте увагу на відсоток вмісту жиру, і беріть ті продукти, де цей показник максимально знижений.
  4. Майонез і соуси типу сирного потрібно замінити на натуральне рослинне масло. Салати, заправлені їм, нітрохи не гірше салатів з майонезом, але більш корисні.
  5. Риба теж дуже корисний продукт для тих дам, які хочуть уникнути хвороб і пригніченого стану під час менопаузи. Однак, постарайтеся вибирати рибу, яка мешкає в море, і чим жирніше вона буде, тим краще, так як тільки в цьому продукті містяться жирні кислоти, які просто необхідні всьому організму в цей важкий період життя.
  6. Будь-які свіжі фрукти і овочі теж показані жінкам, що переживають період клімаксу в літньому віці, причому в майже необмеженій кількості. Особливо корисно їсти їх в літній період. З’їдайте, як мінімум п’ять різних фруктів в день. Цим корисним ласощами можна замінити шоколад, цукерки та тістечка.

Чи можна вплинути на час настання клімаксу?

Вкрай складно самому вплинути на те, коли почнеться період клімаксу, так як на наступ цього періоду впливають тільки внутрішній годинник організму.

Спадковість в цьому питанні теж грає не останню роль. Іноді зовнішні чинники теж впливають, але в порівнянні з біологічним годинником і зі спадковістю, вони зовсім незначні. Якщо менопаузі належить прийти в 65 років, то вона прийде в 65, і нічого з цим не поробиш. Наблизити або відсунути період менопаузи не можна, та й сенсу в цьому немає.

Однак є й такі чинники, які можуть значно прискорити наближення менопаузи і похилого віку, до них відносяться:

  1. Куріння протягом досить тривалого терміну. Це найголовніший фактор, що наближує початок цього періоду.
  2. Часте перебування в стресовій ситуації, безсоння, нервозність.
  3. Інфекційні захворювання в період статевого дозрівання.
  4. Збої в роботі репродуктивних органів, а особливо – яєчників.
  5. Оперативне втручання або видалення репродуктивних органів.

Таким чином, пізній климактерий – це нормальне явище, якщо воно спричинене не хворобою.

Кожен організм, рівно як і кожна людина, розвивається в такому ритмі, в якому йому належить розвиватися, і часом дуже нерозумно намагатися заганяти себе в якісь рамки і прагнути бути, як більшість.

Це тільки Ваш організм, і прийміть зміни в ньому такими, якими вони є. Притому, період пізньої менопаузи дозволяє залишатися молодою і красивою ще трохи більш тривалий час.

Цікаве і корисне відео з даної теми:

No related posts.

Оцініть статтю
Міська клінічна лікарня м. Рівне
Додати коментар